Ik krijg een CT-scan met contrastmiddel

In het kort

In het kort

  • Een CT-scan is een soort 3D-foto van de binnenkant van je lichaam.
  • Een CT-scan gebeurt met röntgenstralen.
  • Je moet van tevoren bloed laten prikken. Zo kan de arts zien of je nieren het contrastmiddel kunnen afbreken.
  • Je krijgt contrastmiddel via een infuus of als drankje. Je plast dit vanzelf weer uit.
  • Je ligt op een bed. Dat wordt in een soort ring geschoven.
  • Vertel het je arts als:
    • je overgevoelig bent voor contrastmiddel
    • je allergisch bent voor jodium
    • je nieren niet goed werken
    • je zwanger bent of zwanger kunt zijn
Wat is een CT-scan?

Wat is een CT-scan?

Bij een CT-scan worden in 1 keer meer foto's van de binnenkant van je lichaam gemaakt. Een CT-scan gebeurt met röntgenstralen. Op een CT-scan kunnen de artsen meer details zien dan op een gewone röntgenfoto.

De CT-scanner maakt met de foto’s een 3D-foto van je lichaam. 3D betekent dat er diepte op te zien is. Hierdoor is duidelijker te zien hoe je lichaam en organen eruit zien. Dit komt omdat je bij een CT-scan in een ring ligt en de röntgenstralen van alle kanten komen. Bij een gewone röntgenfoto komen de röntgenstralen van 1 kant.

Een CT-scan maken duurt iets langer dan een röntgenfoto maken. Ook wordt meer röntgenstraling gebruikt dan bij een röntgenfoto.

"Een patiënt krijgt een CT-scan."

Foto: Een patiënt krijgt een CT-scan.

Je kunt van alle delen van je lichaam een CT-scan krijgen. Zoals:

  • hoofd (hersenen)
  • organen in je buik, zoals darmen, nieren of blaas
  • bloedvaten
  • botten

Soms is een CT-scan met contrastmiddel nodig. Daarop zijn organen en bloedvaten nog beter te zien.

Hoe bereid je je voor op een CT-scan met contrastmiddel?

Hoe bereid je je voor op een CT-scan met contrastmiddel?

  • Je kunt het beste kleding dragen die je makkelijk kunt uitdoen. Kleding van katoen kun je meestal aanhouden, zoals een hemd of joggingbroek.
  • In kleding zitten soms ook metalen stukjes. Zoals ritsen, knopen, beugels en haakjes van een bh. Metaal verstoort de beelden van de scan. Je kunt daarom het beste kleding zonder metalen stukjes aantrekken.
  • Ben je zwanger? Of ben je misschien zwanger? Vertel dit aan je arts of aan de persoon die de CT-scan maakt. Meestal kun je wel een CT-scan krijgen.
  • Je moet van tevoren bloed laten prikken. Zo kan de arts zien of je nieren goed werken en het contrastmiddel kunnen afbreken.
  • Bij een CT-scan met contrastmiddel mag je meestal 1 uur van tevoren niet eten of drinken. Soms moet je al een dag van tevoren extra water drinken.
  • Je hoort van tevoren wat jij moet doen.

In het ziekenhuis krijg je eerst contrastmiddel in je lichaam. Bij sommige onderzoeken drink je het contrastmiddel van tevoren zelf op. Bij andere onderzoeken krijg je het met een prik of via een dun slangetje in een bloedvat (infuus). Het infuus krijg je vaak in de binnenkant van je elleboog of bovenop je hand.

In het contrastmiddel zit meestal jodium. Hier kun je allergisch voor zijn. Of je kunt overgevoelig zijn voor contrastmiddel. Als je dit weet, vertel het dan aan je arts. Je kunt dan een ander middel of meer onderzoeken krijgen.

Hoe gaat het maken van een CT-scan?

Hoe gaat het maken van een CT-scan?

Een CT-scan wordt gemaakt in het ziekenhuis op de afdeling radiologie. De persoon die de CT-scan maakt heet een laborant.

Je komt eerst in een kleedkamer waar je je kleren kunt uitdoen. Je hoort van de laborant welke kleren je uit moet doen.

  • Je ligt op een bed. Dat wordt in een soort ring geschoven. Dit is de CT-scanner.
  • Het lichaamsdeel waarvan de CT-scan wordt gemaakt, ligt in het midden van de ring.
  • Je moet stil blijven liggen tijdens het onderzoek.
  • Het onderzoek doet geen pijn.
  • Je ligt ongeveer 5 tot 15 minuten in de CT-scanner.
Is een CT-scan met contrastmiddel schadelijk?

Is een CT-scan met contrastmiddel schadelijk?

  • Bij een CT-scan wordt meer röntgenstraling gebruikt dan bij een röntgenfoto. Schade door een CT-scan is nog nooit duidelijk gezien bij mensen.
  • Toch is er een heel erg kleine kans op schade van röntgenstraling. Daarom laten artsen alleen een CT-scan maken als het nodig is en wordt er zo weinig mogelijk straling gebruikt.
    De voordelen van een CT-scan zijn juist heel erg groot. Artsen weten dan veel eerder waar je klachten door komen. En of je behandeling nodig hebt.
  • Je hoeft tijdens de CT-scan geen bescherming te dragen. Zoals een loodschort. Ook niet als je vaker een CT-scan krijgt. Als je bescherming draagt, kunnen er geen goede beelden van je lichaam gemaakt worden.
  • Soms moet je vaker een CT-scan krijgen. Bijvoorbeeld als de artsen willen weten hoe een ziekte bij jou gaat. Hierdoor wordt de kans op schade een klein beetje groter.
    Je arts kan dit met je bespreken. Samen kunnen jullie beslissen wat je gaat doen.
  • Vertel het aan je arts als je zwanger bent of zwanger kunt zijn. Bij sommige onderzoeken is de kans een klein beetje groter dat de straling schade veroorzaakt bij je ongeboren baby. Soms is het beter om dan geen CT-scan te maken. Samen kunnen jullie beslissen wat je gaat doen.

Contrastmiddel

  • Contrastmiddel dat je als drankje hebt gekregen plas je vanzelf weer uit.
  • Als je nieren minder goed werken, kan contrastmiddel via een infuus heel soms meer schade aan de nieren geven. Daarom kijkt de arts van tevoren of je nieren goed werken.
    Soms krijg je van tevoren extra vocht via een infuus. Zo is de kans kleiner dat je extra schade aan je nieren krijgt.
Hoe gaat het verder na een CT-scan met contrastmiddel?

Hoe gaat het verder na een CT-scan met contrastmiddel?

Na een CT-scan mag je direct naar huis.

Als je het contrastmiddel hebt gedronken, plas je dit vanzelf uit. Soms heb je 1 of 2 dagen na de CT-scan last van diarree. Dit gaat vanzelf over.
Als je het contrastmiddel via een infuus hebt gekregen, verdwijnt het weer uit je bloed. En plas je het ook weer uit. Hiervoor is het belangrijk dat je de 24 uur na de CT-scan goed drinkt. Bijvoorbeeld elk uur een glaasje water.

Een arts die specialist is in röntgenonderzoek (radioloog) bekijkt de CT-scan en maakt een verslag van het onderzoek. De radioloog stuurt dit verslag (zonder de foto’s) aan de arts die de CT-scan voor jou heeft aangevraagd. Dit is na ongeveer een week. Je krijgt de uitslag van de CT-scan tijdens de volgende afspraak met je arts.

Over deze tekst
FMS
Deze tekst is aangepast op